BURSZTYN W ŚWIETLE DWÓCH KSIĘŻYCÓW – Krystyna Rudzka-Przychoda, dr Lucjan Gazda

Data
Godzina
Miejsce
29/07
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
30/07
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
31/07
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
01/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
02/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
03/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
04/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
05/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
06/08
09:00-16:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE


OPIS

Wystawa jest zwieńczeniem wspólnej pracy, będącej jednocześnie wspólną pasją artystki – Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa – dr. Lucjana Gazdy. W 2016 roku minęło 25 lat od ich pierwszej wystawy zatytułowanej 'Inspiracje Ziemią', która została zorganizowana w 1991 roku w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Dała ona początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem „Geocykl”. Odzwierciedlały one aktualne wydarzenia z zakresu geologii oraz aktualnych odkryć, czego przykładem jest odkrycie pokładów bursztynu na Lubelszczyźnie.

Taki jubileusz to doskonała okazja do podsumowania wiedzy, doświadczeń i zgromadzonych materiałów, do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i nauki. Jest to więc fetowanie srebrnego jubileuszu wspólnych prezentacji malarstwa i magii kamieni. Malarstwa niezwykłego, inspirowanego naturą i zwykłych surowych kamieni, fundamentu natury. Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody są bursztyny. Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.

Od przynajmniej neolitu bursztyny intrygowały miejscowych, którzy zaspokajając swoje potrzeby magii i estetyki korzystali być może z lokalnych zasobów, ale przede wszystkim z bałtyckich importów tego złota północy. Transporty i depozyty bursztynu wzdłuż wiślanego szlaku bursztynowego od wieków oświetlały dwa księżyce zawieszone nad tym magicznym miastem. Lśnią one także w artystycznych precjozach tutejszego Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.

Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy jest narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni.

Lucjan Gazda – geolog, Joanna Szkuat – kuratorka wystawy

TERMIN | 24 lipca – 30 września 2017, 09:00-16:00 | bilety zgodnie z cennikiem
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Przyrodniczy, ul. Puławska 54

www.mnkd.pl

Muzeum Nadwiślańskie


AUTOR
KRYSTYNA RUDZKA-PRZYCHODA – Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1990/1991. Studiowała na UMCS w Lublinie. Wieloletni członek, sekretarz, a obecnie w-ce prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego ZPAP oraz członek Zarządu Głównego ZPAP(GSK). Autorka albumu "Uśmiech Rośliny". Organizatorka i uczestniczka szeregu plenerów, wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień. Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się z zbiorach prywatnych i muzealnych.

LUCJAN GAZDA – Geolog, absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk technicznych w dziedzinie górnictwa. Jest pracownikiem naukowym i dydaktycznym na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz PWSZ w Chełmie. Autor ponad 100 artykułów związanych głównie z Lubelszczyzną, lubelskim węglem, lubelskimi surowcami kamiennymi i lubelskim bursztynem. Łączy archaiczne zaciekawienie materią pionierów geologii z nowoczesnymi metodami badawczymi. Przedmiot badań, minerały, skały i procesy geologiczne traktuje podmiotowo i emocjonalnie jako misterium rozgrywające się w kosmosie i historii materialnej cywilizacji. Na przestrzeni 25 lat aktywności zawodowej zaowocowało to kilkoma wystawami kamieni zwykłych oraz ich niezwykłego wnętrza wspólnie z lubelskimi artystami oraz organizacją międzynarodowego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego i wystawy Zielone i Białe inspirowanego unikatowym kamienieniem chełmskim odkrywanym w badaniach archeologicznych.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow