Mięćmierz | KAPELA MALISZÓW feat. ADAM KLOCEK

Data
Godzina
Miejsce
05/08
17:00
MIĘĆMIERZ


Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew; Zuzanna Malisz – śpiew, basy, baraban, bęben obręczowy; Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa; Adam Klocek – wiolonczela

OPIS

Kapela Maliszów udowodnia, że tradycja nie jest muzealnym reliktem, ale żywą tkanką, która może przybrać najróżniejszy kształt. Przypomina także, że młodość może zachwycić dojrzałością, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Na repertuar koncertu złożą się utwory pochodzące z albumu „Mazurki Niepojęte”. To nowa wizja muzyki ludowej, bardzo silnie opartej na tradycji, jednak z przeważającym udziałem kreacji twórczej. Podstawą repertuaru są transowe melodie mazurkowe, komponowane przez ojca i syna – Jana i Kacpra. Powstały one z inspiracji tradycyjną muzyką Karpat i powiatu gorlickiego, gdzie muzycy mieszkają. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Melodiom towarzyszy Zuzanna Malisz, śpiewająca fenomenalnym białym głosem. Z kolei pierwszy skrzypek zespołu Kacper Malisz, to wyjątkowo utalentowany solista o wysokich umiejętnościach improwizacyjnych. Poziom wirtuozerii i umiejętności piętnastoletniego skrzypka wynosi go do elitarnej grupy najciekawszych skrzypków sceny folkowej ostatnich lat. Niewiarygodna dojrzałość głosu i wspaniałe poczucie rytmu Zuzanny wraz z nieskończoną wyobraźnią lidera, a zarazem ojca pozostałych członków zespołu – Jana, stawia Kapelę Maliszów pośród najciekawszych odkryć na scenie muzycznej Polski i za granicą. Kapela nie odtwarza jedynie starych melodii, ale tworzy także autorskie utwory w tym stylu, udowadniając, że tzw. muzyka tradycyjna jest nadal żywa i na swój sposób „nowa”. Można powiedzieć, że beskidzcy artyści mają tę muzykę w sercu, co daje się wysłyszeć – i zobaczyć! – podczas żywiołowych koncertów.

„Pamiętam jak przez mgłę, że mama, chodząc po domu, nuciła sobie cichutko albo śpiewała głośno na weselu. Zabieram wiec Zuzię i Kacpra w świat mojego dzieciństwa, żeby go poznali chociaż w małej części, aby ich również zainspirował”. (Jan Malisz)

„Polska muzyka ludowa bywa dla osób nieprzygotowanych trudna w odbiorze. Ale to, co grają Malisze, jest tak energetyczne, tak pięknie skrojone, że ma ogromną szansę trafić do publiczności w każdej przestrzeni geograficznej”. (Tomasz Janas, juror Festiwalu Nowa Tradycja, polskieradio.pl)

„Niepojęte są te Mazurki i rodzina Maliszów, nie dziwią zachwyty, doskonałe miejsca na listach przebojów muzyki świata, aplauz na koncertach. Będziemy czekać niecierpliwie na następną!” (Maria Baliszewska, muzykatradycyjna.pl)

MIEJSCE | Galeria Klimaty, Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

www.kapelamaliszow.com
www.facebook.com/kapelamaliszow


WYKONAWCY
KAPELA MALISZÓW – Rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski), założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza – Józefie, który przekazał również synowi podstawy gry na wielu instrumentach jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę Kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Oprócz muzyki Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa i fujarki. Osiągnięcia: nominacja do nagród Songlines Music Awards 2015, III nagroda w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2015 za płytę Mazurki Niepojęte, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2014, II miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja 2014 oraz Złote Gęśle dla Kacpra Malisza, III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich 2014 w Żywcu, I miejsce oraz nagroda publiczności w konkursie Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2013 w Warszawie, I miejsce na Festiwalu Śpiewaków i Kapel 2013 w Kazimierzu Dolnym. Kapela Maliszów koncertowała m.in. w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival, w Niemczech na Rudolstadt Festival, w Radiu WDR 3 w Kolonii, w Beligii na Gooikkoorts Festival. Zagrała także w Pałacu Prezydenckim podczas koncertu poświęconego Oskarowi Kolbergowi, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków 2015, Rozstaje 2015 i Skrzyżowanie Kultur 2014. W roku 2013 i 2014 muzyka Kapeli była również prezentowana na Międzynarodowych Targach Sztuki Womex.

ADAM KLOCEK – Dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia, Filharmonii Częstochowskiej i Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. W roku 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta–asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Vratislavia Cantans. Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych oraz nagród i stypendiów występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Plany koncertowe ostatnich lat objęły m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora „Concerto grosso” Krzysztofa Pendereckiego. Za premierowe nagranie „Concerto grosso” z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita artysta otrzymał nagrodę Fryderyk 2002. Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Impulsem do ponownego zajęcia się dyrygenturą było zetknięcie ze sztuką dyrygencką jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku — Carlosa Kleibera. Dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce, w tym Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej. Stale współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem. Album „Preisner’s Voices” (SONY Music) z udziałem artysty otrzymał status potrójnej platynowej płyty. Wydany jesienią 2012 roku album „Night in Calisia” (Włodek Pawlik) z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera otrzymał najwyższe muzyczne wyróżnienie: Grammy Award 2014, uzyskując również status podwójnej platynowej płyty. Członek honorowy Związku Kompozytorów Rosyjskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej 2013 i Srebrnym Medalem Gloria Artis 2014.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow