Duży Rynek | SUTARI

Data
Godzina
Miejsce
01/08
20:00
RYNEK


Basia Songin – śpiew, wilcze basy, bęben obręczowy, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna); Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki); Zosia Zembrzuska – śpiew, skrzypce, zabumba, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie)

OPIS

Muzyka zespołu Sutari powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie oraz własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm i treść tradycyjnych pieśni trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą.

W Kazimierzu Dolnym zaprezentują materiał ze swojego drugiego albumu Osty. To muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki kolejny raz sięgają po pieśni ludowe, by z właściwą sobie wrażliwością i wyobraźnią opowiedzieć o otaczającym je świecie z perspektywy kobiety. Opowiadają o zdarzeniach, które są wielowymiarowe jak osty – bowiem osty to zarówno piękne i pożyteczne zioła o leczniczym działaniu, jak i kłujące chwasty. Usłyszymy o różnych odcieniach miłości, o tęsknocie, strachu, zagubieniu, walce o własną godność i poszukiwaniu niezależności. W świecie baśni bohater, żeby dorosnąć, musi wejść do ciemnego lasu. Musi być gotowym na spotkanie z nieznanym, z niebezpieczeństwem, z wilkiem. Pieśń, tak jak baśń, pomaga się z tym wilkiem oswoić. Prowadzi mądrością wielu pokoleń. Na płycie wilcze basy, w towarzystwie litewskich kankli, skrzypiec i głosów prowadzą przez las ciemnym, tajemniczym brzmieniem, czasem ukazując między drzewami polany pełne słonecznych, radosnych kompozycji.

„Drugi album Osty jest owocem kolejnych lat współpracy nas – Zosi Zembrzuskiej, Basi Songin i Kasi Kapeli – jako Sutari. W tym roku nasz zespół obchodzi 5-lecie swojego istnienia. W tym czasie miałyśmy okazję współpracować artystycznie w Polsce i za granicą. Poznałyśmy wielu wspaniałych wirtuozów swojego gatunku, od których mogłyśmy się wiele nauczyć. Występowałyśmy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzyki świata, gdzie spotkałyśmy różnorodną publiczność. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły nam wrócić do studia nagrań ze świeżym spojrzeniem na naszą twórczość. W naszych inspiracjach nadal pozostajemy wierne źródłom polskiej muzyki tradycyjnej, sięgając zarówno do archiwów Polskiego Radia i PAN-u, jak i ożywiając zapisy Oskara Kolberga. Na płycie znajdziecie melodie z Kujaw, Wielkopolski, Mazowsza. Pojawią się też nasze autorskie kompozycje, odnoszące się do poetyki ludowej i twórczo z nią dialogujące”.

MIEJSCE | Rynek, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

www.sutari.pl
www.facebook.com/sutarisutari


WYKONAWCY
SUTARI – Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, zdobywając II nagrodę jury i Nagrodę Publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world „Najciekawszym nowym zespołem roku 2012”. Zwyciężczynie 10. edycji Battle of the Bands, konkursu organizowanego przez jedno z najważniejszych i największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network. Debiutancki album Wiano, wydany w 2014 roku, został uznany przez dziennikarzy międzynarodowego portalu muzycznego beehy.pe za jedną z 30 najlepszych płyt powstałych w Polsce w 2014 roku oraz otrzymał tytuł Folkowego Debiutu płytowego roku 2014 od polskich dziennikarzy muzycznych. Płyta została również uhonorowana III nagrodą w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2014 (w jury konkursu zasiadali zarówno polscy, jak i zagraniczni dziennikarze). Zespół wielokrotnie występował przed międzynarodową publicznością – m.in. na Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie (2014), w Muziekpublique w Brukseli (2014), na festiwalu Ethnoport w Poznaniu (2015), na OFF Festiwalu w Katowicach (2015), w filharmonii De Doelen w Rotterdamie (2016). W 2015 roku zespół zaprezentował swoją twórczość w ramach największych międzynarodowych targów muzyki świata WOMEX 2015, a kilka miesięcy później wystąpił na międzynarodowych targach Folk Alliance w Kansas City w Stanach Zjednoczonych. Grupa Sutari jako jeden z niewielu zespołów polskich i europejskich nagrała sesję muzyczną dla kultowego amerykańskiego radia KEXP. W sierpniu 2016 zespół uczestniczył w rezydencji artystycznej w Brazylii, która spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród Polonii brazylijskiej, jak i lokalnych środowisk muzycznych.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow