Jak wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w „kamieniu spotkanym na drodze”, zobaczyć tak niezwykły potencjał. Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego.
Dokonał tego Cezary Łutowicz, artysta złotnik, który obudził krzemień pasiasty z trwającego cztery tysiące lat snu. Minerał ten występuje tylko na Ziemi Sandomierskiej. W epoce neolitu wytwarzano z niego narzędzia o charakterze bardziej obrzędowym niż użytkowym, które wkładano zmarłym do grobów. Później, na bardzo długo odszedł w zapomnienie, używany jedynie jako odpad do utwardzania nawierzchni dróg. Dopiero przyjazd w 1972 roku Cezarego Łutowicza do Sandomierza i jego zafascynowanie oglądanymi w tamtejszym Muzeum neolitycznymi siekierkami stało się impulsem, który zapoczątkował nowe życie krzemienia pasiastego.
W tym roku mija 45 lat pracy twórczej artysty, w czasie których pozostał wierny temu jednemu kamieniowi, tworząc wysmakowaną biżuterię, której istotą jest prostota formy, elegancja i umiejętność najtrafniejszego wykadrowania obrazu w nim zawartego. Dostrzeganiem niezwykłego piękna krzemienia pasiastego i swoją pasją tworzenia potrafił też przez te lata zarazić kilkudziesięciu innych artystów, projektantów biżuterii artystycznej. Dziś prace Cezarego Łutowicza znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce i w zbiorach watykańskich. Odbyło się ponad 20 jego wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, a wśród osób obdarowanych byli m.in. Jan Paweł II i królowa belgijska Matylda.
W 1985 roku w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu biżuterii z krzemieniem pasiastym. Obecną niewielką wystawą chcemy uczcić tegoroczny jubileusz, życząc Artyście kolejnych tak owocnych działań twórczych i mnóstwo zapału do dalszej pracy z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu.
Aniela Ryndziewicz – kuratorka wystawy
TERMIN | 31 lipca – 25 października 2017, 10:00-17:00 | bilety zgodnie z cennikiem
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Sztuki Złotniczej, Gmach Główny, Rynek 19
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Gmachu Głównego na wernisaż wystawy prac Cezarego Łutowicza, złotnika, który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej. Otwarcie wystawy, którą przygotował Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej, połączone będzie ze spotkaniem z artystą.
WERNISAŻ | 30 lipca 2017, 13:00 | wstęp wolny
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Sztuki Złotniczej, Gmach Główny, Rynek 19
Spotkanie z artystą złotnikiem Cezarym Łutowiczem, odkrywcą krzemienia pasiastego dla polskiej i światowej biżuterii, nastąpi po otwarciu wystawy jego prac. Artysta przybliży tajemnice i właściwości krzemienia pasiastego, opowie historię jego odkrycia oraz zaprezentuje pracę nad powstawaniem autorskiej biżuterii.
SPOTKANIE | 30 lipca 2017, 13:30 | wstęp wolny
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Sztuki Złotniczej, Gmach Główny, Rynek 19
ZNAJDŹ NAS