Mięćmierz | DAORIENTACJA I PRZEMYSŁAW ŁOZOWSKI – TAŃCE NAD RZEKĄ, ZABAWA LUDOWA

Data
Godzina
Miejsce
01/08
20:00
MIĘĆMIERZ


Przemysław Łozowski – skrzypce, trąbka; Witold Roy Zalewski – akordeon, śpiew; Katarzyna Wińska – bębenek obręczowy, baraban, śpiew

OPIS

Wisła – najdłuższa i najważniejsza rzeka Polski. Jest źródłem wody i pokarmu, od tysięcy lat stanowi ważny szlak komunikacyjny i handlowy. Wszelakiej maści ludzie osiedlają się przy niej i zostają, rozwijając swoją kulturę. Inni znów wybierają znacznie mniej stabilne życie związane z rzeką, np. flisacy zajmujący się rzecznym spławem drewna i towarów. Mają różne pochodzenie, większość życia spędzają w drodze, na Wiśle. Wieczorami, w przystaniach, portach, umilają sobie życie muzykowaniem i tańcami. Wisła, przepływając przez różne regiony Polski, staje się zarazem odrębną krainą kulturową, rządząca się nieco innymi zasadami, a przede znacznie luźniejszym do nich stosunkiem. Mieszają się języki, style muzyczne, instrumenty z różnych stron. Góralska nuta z lubelską, sandomierska z niemiecką, kujawska z holenderską. Jest to proces twórczy, powstają nowe jakości muzyczne i nowe formy taneczne. Proces osiąga swoiste apogeum w XX-leciu międzywojennym, pod postacią hucznych, nadwiślanych potańcówek. Jeden z najpiękniejszych takich parkietów tanecznych XX-lecia międzywojennego znajdował się w Kazimierzu nad Wisłą.

MIEJSCE | Mięćmierz, nabrzeże Wisły
WSTĘP WOLNY

www.daorientacja.art.pl


WYKONAWCY
DAORIENTACJA I PRZEMYSŁAW ŁOZOWSKI – Projekt tworzą muzycy mieszkający w Warszawie, Poznaniu i Dublinie. Zbierają i odtwarzają muzykę z okolic, z których pochodzą ich dziadkowie i kontynuują po swojemu tradycję ludowego muzykowania i śpiewania. Najchętniej grają polki, oberki, walczyki z Polski wschodniej: Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia, ale z przyjemnością zapuszczają się też w rejony Polski centralnej czy zachodniej. Muzyka typowo polska swobodnie miesza się z motywami i melodiami zaczerpniętymi od innych ludów zamieszkujących od dawna te ziemie: Polaków, Ukraińców, Rusinów, Żydów i Olędrów. Improwizacje muzyczne, transowe rytmy, niczym nieskrępowany, otwarty śpiew oraz czysta radość muzykowania to wyznaczniki tej kapeli, które sprzyjają najlepszej zabawie słuchaczy i tancerzy.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow