Duży Rynek | TĘGIE CHŁOPY

Data
Godzina
Miejsce
04/08
20:00
RYNEK


Maniucha Bikont – tuba, śpiew; Maciej Filipczuk – skrzypce; Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew; Mateusz Kowalski – akordeon; Michał Maziarz – skrzypce; Dorota Murzynowska – baraban; Szczepan Pospieszalski – trąbka; Michał Żak – klarnet; Marcin Żytomirski – skrzypce

OPIS

Polska muzyka tradycyjna. Taneczne szaleństwo jak z lat 60. XX wieku. Stary Mistrz. Trzy Królewny. Sześciu młodych chłopów. Mocna sekcja dęta. Ta muzyka ma MOC! Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. 
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu.

Zapraszamy na „Dansing”, czyli płytowy debiut Tęgich Chłopów! Znajdziecie tutaj prostotę formy, szczerość wypowiedzi, żywiołowość, entuzjazm, taneczność oraz zachwyt nad odkryciem na miarę nowego lądu. Tym odkryciem jest dla zespołu muzyka Kielecczyzny z jej melodycznymi meandrami, rozległą gamą barw i brzmień, muzyka która bywa niezwykle radosna, a czasem niezmiernie żałośliwa. Największym skarbem okazał się grający z kapelą na płycie mistrz i nauczyciel, krynica pamięci i wulkan energii, multiinstrumentalista i lider słynnej niegdyś kapeli – Stanisław Witkowski. Kapela braci Witkowskich ogrywała wesela i zabawy taneczne na wschód od Kielc, w okolicach Łagowa i Opatowa. W repertuarze mieli zarówno melodie tradycyjne, nazywane tam „chłopami” bądź „śpiwami”, jak też polki i modne wówczas przeboje – wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty. Do tego pięknego okresu nawiązuje muzyczna narracja albumu „Dansing”. Jako Tęgie Chłopy od kilku lat praktykują ten repertuar na potańcówkach i zabawach, na wsi i w miastach, w rozbudowanym składzie instrumentalnym (mocna sekcja dęta!). To muzyka odnaleziona w tradycji, lecz na wskroś aktualna – żywiołowa i nasycona emocjami taneczna nuta grana przez współczesną młodzież. Zapraszamy do tańca!

MIEJSCE | Rynek, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

www.facebook.com/tegiechlopy


WYKONAWCY
TĘGIE CHŁOPY – Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Zespół wystąpił na wielu istotnych imprezach folkowych (i nie tylko), są to m.in. Skrzyżowanie Kultur w Warszawie, Festiwal Etnokraków/Rozstaje, Jarmark Jagielloński w Lublinie, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Jazz nad Odrą, Filharmonia Szczecińska, Międzynarodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Grali w bydgoskim Mózgu, Alchemii Kraków, Starym Klasztorze we Wrocławiu, PROMie Kultury w Warszawie. Tęgie Chłopy wystąpiły wespół z Voo Voo na koncercie WAGLEWSKI+ podczas Open Eyes Economy Summit 2016 w Centrum Kongresowym ICE, wśród takich wykonawców jak Natalia Przybysz czy Leszek Możdżer. Debiutancka płyta zespołu „Dansing” otrzymała Wirtualne Gęśle w głosowaniu internautów na najlepsza płytę folkową 2015, oraz II miejsce w Folkowym Fonogramie Roku 2015 na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, którą planuje wydać jesienią 2016 roku.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow