VARIA

VARIA

Berlinale 2017 | Polacy, niedźwiedzie i inne zwierzęta

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i kolejny wielki sukces polskich twórców. Filmy naszych reżyserek i reżyserów nie tylko mają od kilku lat stałe miejsce w programie wydarzenia, ale też zdobywają  nagrody.

Spójrzmy na Konkurs Główny: Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię („Body/Ciało”), Tomasz Wasilewski za scenariusz („Zjednoczone stany miłości”), a w tym roku Agnieszka Holland („Pokot”) została uhonorowana Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmowcom wytyczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Tę samą nagrodę otrzymał zmarły przed kilkoma miesiącami Andrzej Wajda (za „Tatarak”). Można wysnuć z tej wyliczanki wniosek, że siła polskiego kina bierze się z wszechstronnych talentów naszych czołowych twórców.

Czasem pracują oni za granicą. Urodzony w Toruniu Rafael Kapelinski mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie zrealizował „Butterfly Kisses”, nagrodzone Kryształowym Niedźwiedziem przez młodzieżowe jury (sekcja Generation 14plus). Dużym sukcesem jest też udział polsko-niemieckiego „Miss Holocaust” Michaliny Musielak w konkursie filmów krótkometrażowych. Dokument Musielak opowiada o nietypowym konkursie piękności w Hajfie w Izrealu. Biorą w nim udział kobiety ocalałe z Zagłady, a zwyciężczyni otrzymuje tytuł „Miss Holocaust Survivor”.

Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem duńskiego reżysera Paula Verhoevena przyznało Złotego Niedźwiedzia węgierskiemu filmowi „On Body and Soul” Ildikó Enyedi – podobnie jak „Pokot” w nieoczywisty sposób przedstawiającemu relacje ludzi i zwierząt. Wątki ekologiczne i zwierzęce były zresztą dominantą tegorocznego Berlinale. Rezygnacja organizatorów z jednorazowych kubków na wodę i kawę w centrum prasowym oraz możliwość wydzierżawienia za dwa euro wielorazowego pojemnika z logo festiwalu były tego wymownym potwierdzeniem. Podobnie jak rok temu, ważny był też temat imigrantów, który bodaj najciekawszą artystycznie realizację uzyskał w „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismäkiego, laureata Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię.

Ekipa programowa Dwóch Brzegów, na czele z naszą Dyrektor Artystyczną Grażyną Torbicką, obejrzała w Berlinie wiele interesujących filmów, z których część mamy nadzieję pokazać w lipcu i sierpniu na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Kto wie, może Niedźwiedzie zawitają w końcu na Lubelszczyznę.

Sebastian Smoliński, Manager programowy

Zapisz

«
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow