TEATR | WOKÓŁ SZEKSPIRA – monodram Andrzeja Seweryna

Data
Godzina
Miejsce
03/08
23:00
KINO LUBELSKIE


OPIS

Andrzej Seweryn – wybitny aktor i reżyser – i najpiękniejsze fragmenty bohaterów arcydzieł Szekspira – „Hamleta”, „Makbeta”, „Otella” i wielu innych. To nie tylko popis wielkiego aktora i kunszt Szekspira, ale także zaproszenie skierowane do publiczności, aby stała się współtwórcą tego wieczoru. Zaproszenie – dla koneserów Szekspira i dla tych, którzy znają go mniej – do interpretacji i reinterpretacji tych znanych tekstów, które jednak cały czas stanowią wyzwanie dla wrażliwości i inteligencji; są niezwykle aktualne, szczególnie, że podane są w zupełnie nowym przekładzie Piotra Kamińskiego. Spotkanie z Andrzejem Sewerynem będzie także okazją do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej fascynuje go jako aktora i nie-aktora.

Wydarzenie można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży do świata dramatów geniusza ze Stratfordu.

Fragment recenzji autorstwa Małgorzaty Pawlak:

„Wokół Szekspira” pokazuje wiele, jest suto zastawionym stołem, z którego na własny talerz nakładać można do woli i wedle uznania. Z jednej strony – sam Szekspir, jego wielowymiarowość i uniwersalność, spektrum postaci i ponadczasowość zachowań, charakterów. To znowu – gra aktorska, gibkość artysty, umiejętne operowanie różnymi środkami twórczego rzemiosła. Odpowiednio połączone zostały elementy żartobliwe, które wynikały niezwykle naturalnie, samoistnie wykwitały na scenie z dramatopisarskimi treściami i konwencjami przez siebie niesionymi.

Seweryn był czarodziejem, od którego nie dało się oderwać oczu podczas monologów szekspirowskich; mieszającym w trzewiach i zamrażającym nimi czas. Ale jawił się też jako najlepszy kompan do najzwyklejszych rozmów, które mimo wszystko ocierały się o kwestie wyższej rangi; był urzekający, choć nie próbował się przypodobać. Kupił wszystkich tym mistycznym „czymś”, układanką magii i warsztatu, które niezbicie posiada. O tematach ważnych i poważnych, pełnych patosu mówił z łatwością, nie potrzebował wymyślnej scenografii, olśniewał na tle czarnym przełamywanym ciekawą, sensualną grą świateł, z atrybutów korzystał oszczędnie i rzadko, wystarczało jego ciało i mowa.

BILETY: 55 zł


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow