Sekcja „Muzyka – moja miłość” należy do tradycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Prezentujemy w niej filmy, które pokazują niezwykłe osobowości światowej sceny muzycznej, oryginalne trendy i style, a także ludzi, którzy w muzyce odnaleźli swoją przestrzeń wolności.
Meksykańska artystka Chavela Vargas – uwielbiana przez Pedro Almodóvara, któremu zawdzięczała swój wielki powrót na scenę, przyjaciółka Fridy Kahlo – jest bohaterką filmu, który zachwycił publiczność na Festiwalu w Berlinie. „Chavela” (reż. Catherine Gund, Daresha Kyi; 2017) zabiera widzów w sugestywną, prowokującą do myślenia podróż przez życie tytułowej bohaterki. Wszystko dzięki nigdy wcześniej niepublikowanym materiałom, wywiadom i fragmentom koncertów, także tych w Paryskiej Olimpii i Carnegie Hall. Film jest portretem kobiety o silnej, charyzmatycznej osobowości, która odważyła się żyć i śpiewać tak, jak naprawdę tego chciała.
„Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a” (reż. John Scheinfeld; 2016) to historia jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku: Johna Coltrane’a. To on tworzył historię jazzowej awangardy: używał saksofonu sopranowego, posługiwał się głosem jako tłem dźwiękowym, eksperymentował z muzyką hinduską. W latach 60. XX wieku jego nowatorskie nagrania traktowane były jako awangardowe manifesty afro-amerykańskich ruchów społecznych.
„La Jota” (reż. Carlos Saura; 2016) zgłębia tajemnice wykonywanej z towarzyszeniem kastanietów joty, która wywarła wpływ na większość hiszpańskich regionalnych tańców ludowych. Saura stworzył własny, oryginalny i wysublimowany pod względem estetycznym sposób na pokazywanie w filmie bogatej iberyjskiej kultury muzycznej. Po „Tangu”, „Fados”, „Flamenco dziś” przyszedł czas na „Jotę”: „(…) to jest potrzeba, która jest we mnie. Jeśli nie zrobię ‚Joty’, zostanę zamordowany wcześniej czy później, w regionie, z którego pochodzę, w Aragonii” – powiedział Carlos Saura. W scenach z charakterystycznymi dekoracjami, ze zdjęciami znakomitego Paco Belda, pojawiają się mistrzowie tańca i muzycy, którzy łączą tradycję z nowoczesnością.
W zupełnie inny świat muzycznych upodobań przeniesie nas „Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku”, dokument z 2017 roku w reżyserii Margarete Kreuzer, z muzyką tej kultowej niemieckiej grupy w roli głównej. Film odkrywa niepublikowane wcześniej materiały filmowe, ukazujące członków Tangerine Dream (w tym charyzmatycznego lidera grupy – Edgara Froesego) podczas tras koncertowych, sesji zdjęciowych, spotkań z Salvadorem Dalim czy Davidem Bowiem.
Mocnych muzycznych propozycji w programie tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi jest znacznie więcej. Wszystkie zdradzimy już 15 lipca. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
« Informacje o programie i sprzedaży biletów na Festiwal Dwa Brzegi Agnieszka Holland, Andrzej Pągowski, Robert Gliński i Andrzej Seweryn gośćmi Festiwalu Dwa Brzegi »
ZNAJDŹ NAS