AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Maudie”: tegoroczny zwycięzca Dwóch Brzegów od piątku w kinach

29 września do kin wchodzi wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, uważanej dziś za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Film zwyciężył na tegorocznym Festiwalu Dwa Brzegi (WYNIKI PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI), a według „The Wrap” odtwórczyni głównej roli – Sally Hawkins – jest niemal pewną kandydatką do Oscara.

Podobnie jak w przypadkach innych artystów ludowych, dzieła Maud Lewis – składające się z niezliczonych obrazów kotów, kwiatów i krajobrazów – łatwo można pomylić z rysunkami dziecka. Różnica polega jednak na tym, że dziecko nie zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Choroba paradoksalnie sprawiła, że Lewis musiała wkładać dużo więcej pracy w stworzenie swoich obrazów, niż wykształceni artyści. Udowodniła tym samym, że posiada niezwykły talent i prawdziwą pasję. A na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu nie stała niestety wyłącznie jej choroba.

Maud była sierotą, jej rodzice zmarli kiedy była jeszcze dzieckiem. Wychowywała ją ciotka, a dziewczyna zrezygnowała z kontynuowania nauki. Wszystko zmieniło się, kiedy po zobaczeniu ogłoszenia, zdecydowała się podjąć pracę gospodyni domowej u niejako Everetta (w tej roli Ethan Hawke) – staroświeckiego, ale pracowitego mężczyzny, który jednakże na początku traktował kobietę gorzej niż swoje zwierzęta. Jednak ciepło i dobroć jakim epatowała Maud potrafiło sprawić, że te dwie przeciwieństwa po prostu zaczęły się przyciągać.

Jak to się stało, że dziś cena za jej obrazy waha się między 6 000$ a 20 000$? Co sprawiło, że pracami Maud zainteresował się nawet Biały Dom? Życie tej skromnej kobiety, a zarazem fascynującej artystki opowiedziała w filmie reżyserka, Aisling Walsh, dbając przy tym o uniwersalność historii. Walsh podkreślała w wywiadach, że razem ze scenografem – Johnem Handem – chciała pozostać wierna oryginałowi tak bardzo jak tylko się da: „Chcieliśmy przedstawić świat Maudie tak wiernie, jak to tylko możliwe – od obrazów, przez meble, najdrobniejsze przedmioty, który udało nam się wypatrzeć na archiwalnych zdjęciach”.

Sally Hawkins tchnęła w bohaterkę niesamowicie dużo pozytywnej energii, pokazując jednocześnie jak wiele wysiłku kosztowało ją posługiwanie się pędzlem. Aktorka do roli Maud przygotowywała się kilka miesięcy, brała nawet lekcje malarstwa w Londynie, u jednej z artystek ludowych. Kiedy w filmie widzimy główną bohaterkę malującą obrazy, naprawdę maluje Hawkins. Ethanowi Hawke udało się z kolei doskonale odwzorować postać Everetta. Zagrał jedną z najbardziej niezwykłych, a równocześnie oschłych postaci w swojej karierze, co doceniła zarówno publiczność, jak i krytyka filmowa.

© Maudie, dir Aisling Walsh

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow