AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Sobota na Dwóch Brzegach

Małe Kino TVN dosłownie pękało w szwach podczas „Lekcji kina” jednego z najlepszych aktorów – Andrzeja Seweryna. To właśnie on był w tym roku bohaterem retrospektywy cyklu „I Bóg stworzył aktora”, której celem jest popularyzacja wybitnych osiągnięć tej sztuki.

Przed nami polska oficjalna projekcja filmu „Szron” z udziałem reżysera. Film to historia dwóch młodych Litwinów, którzy jako wolontariusze niosą pomoc humanitarną na Ukrainę. Pozostawieni sami sobie w wyniku nieoczekiwanej zmiany planów, ruszają przez zasypane śniegiem rozległe tereny Donbasu w poszukiwaniu pomocy. Ignorując niebezpieczeństwo i zbliżając się do linii frontu, stają się sobie coraz bliżsi i zaczynają rozumieć, na czym polega życie w czasach wojny. O filmie podczas spotkania w Black Red White opowiedzą twórcy filmu, w tym reżyser – Šarūnas Bartas.

Ponad 100 przedmiotów trafiło na aukcję na rzecz Festiwalu Malta, którą zainicjował reżyser animacji Mariusz „Wilk” Wilczyński. Aukcja będzie miała filmową odsłonę o godz. 14:15 w miasteczku festiwalowym. Wśród licytowanych przedmiotów przekazanych przez wybitnych przedstawicieli kina, na aukcji w Kazimierzu Dolnym znajdziemy m.in. statuetkę Agnieszki Holland z Festival del Cinema Europeo, zagraniczną wersję plakatu z filmu „Drogówka” z autografem Wojciecha Smarzowskiego czy dvd „Zjednoczone stany miłości” z autografem Magdaleny Cieleckiej. Wyjątkowymi „sytuacjami” do wylicytowania będą m.in.: kolacja w towarzystwie Andrzeja Chyry, Jerzego Skolimowskiego oraz Mateusza Kościukiewicza, rola statysty na planie filmu Jacka Bromskiego oraz obecność na planach filmowych u Pawła Pawlikowskiego.

„Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” ukazuje starania bliskich reżysera oraz międzynarodowego środowiska filmowców o uwolnienie Sencowa, a także sam przebieg procesu, odsłaniając przy tym kafkowski absurd starcia człowieka z bezwzględnym aparatem państwa. Film widzowie obejrzą w Małym Kinie TVN.

Punktualnie o 19:00 uroczyste zamknięcie 11. edycji Festiwalu Dwa Brzegi. Pokażemy „Niemiłość”, okrzyknięty rewelacją ostatniego festiwalu w Cannes nowy film rosyjskiego mistrza Andrieja Zwiagincewa. Bohaterami są Borys i Żenia, wielkomiejscy zamożni czterdziestolatkowie, są małżeństwem – ale wyłącznie na papierze. Oboje mają kochanków, darzą się wzajemną niechęcią, łączy ich głównie wystawione na sprzedaż mieszkanie – oraz dwunastoletni syn Alosza. Pewnego dnia chłopiec znika. Rozpoczynają się poszukiwania, które staną się pretekstem do nakreślenia niepokojącego obrazu współczesnej Rosji.

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017.

PROGRAM NA SOBOTĘ | PROGRAM FILMOWY | PROGRAM SPOTKAŃ I WYDARZEŃ

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow