AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Środa na Dwóch Brzegach

Jak stworzyć dobry plakat, jaka jest tradycja tej formy sztuki w Polsce i jak wyczuć intencje reżysera – o tym opowie podczas swojej „Lekcji kina” jeden z najbardziej doświadczonych i znanych plakacistów w historii polskiego kina: Andrzej Pągowski.

W Kinie Lubelskim czeka na widzów sześć filmów, wśród naszych dzisiejszych propozycji m.in. „Potwór w mojej głowie” – opowiedziana z humorem historia śledztwa dotyczącego prawd i mitów o chorobie Alzheimera, „Zwierzęta” – film-łamigłówka, która powinna przypaść do gustu kinomanom rozkochanym w narracyjnych plątaninach Davida Lyncha i Romana Polańskiego (po filmie zapraszamy na spotkanie z twórcami), „Maudie” – w której pierwowzorem głównej postaci była Maud Lewis, malarka-amatorka uważana dzisiaj za jednego z najważniejszych kanadyjskich artystów ludowych, a w sekcji „Muzyka – moja miłość” „Jota Carlosa Saury”, kolejny czuły film będący wyrazem fascynacji reżysera ludową kulturą muzyki i tańca.

„Miejsce ma znaczenie” to spotkanie dla wszystkich miłośników Lubelszczyzny. Porozmawiamy o regionie lubelskim, które oferuje wspaniałe plenery i lokalizacje dla planów filmowych – tak jak to miało miejsce np. w filmie „Volta” Juliusza Machulskiego. Warto wiedzieć, że Lubelski Fundusz Filmowy wspiera produkcję pełnometrażowych filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, dokumentów i animacji.

O 15:30 zapraszamy do Black Red White Cafe na spotkanie „Polska Szkoła Dokumentu” z Marcinem Koszałką – reżyserem, operatorem i scenarzystą. Twórca takich obrazów jak „Takiego pięknego syna urodziłam” czy „Czerwony pająk” jest w tym roku członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. W wywiadzie na naszego festiwalowego magazynu Głos Dwubrzeża powiedział: „W filmie dokumentalnym zawsze stawiałem na rodzaj autoterapii, która dokonywała się na świadomych bohaterach chcących tym filmem coś załatwić. Nie za bardzo wierzę w to, że kino dokumentalne może kogoś uleczyć lub zmienić mu życie, ale może dać mu chwilę refleksji.”

Wieczorem kolejna tytuł z retrospektywy „I Bóg stworzył aktora” – tym razem zobaczymy Andrzeja Seweryna w filmie „Różyczka”, uznanego w 2010 roku za najlepszy polski film na Festiwalu w Gdyni. Na projekcję osobiście zaprosi jego reżyser, Jan Kidawa-Błoński. Na Małym Rynku z kolei kolejny seans pod gołym niebem: tym razem „Jestem mordercą” – świetnie zrealizowana historia słynnego „wampira z Zagłębia”, seryjnego mordercy kobiet, którego historią w latach 70. żyła niemal cała Polska. W roli skazanego znakomity Arkadiusz Jakubik.

Wszystkich spragnionych muzycznych wrażeń zapraszamy z kolei na koncert Mai Kleszcz, uznawanej za jedną z najlepszych polskich wokalistek, która powraca w zaskakującym wcieleniu. Płyta zatytułowana „Dudzie-Graczowi” to wyjątkowe połączenie tych wszystkich doświadczeń zaklętych w brzmienie głosu Mai i unikalnych instrumentów tradycyjnych.

PROGRAM NA ŚRODĘ | PROGRAM FILMOWY | PROGRAM SPOTKAŃ I WYDARZEŃ

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow